Fakültemizde İngiltere’de Türkler konulu konferans verildi…

Fakültemiz haftalık akademik etkinlikleri kapsamında 21 Mart Perşembe günü “İngiltere’de Türkler” konulu konferans gerçekleştirildi. Fakültemiz Din Sosyolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Yakup Çoştu’nun verdiği konferansa öğretim üyeleri ve öğrenciler dinleyici olarak katıldı. 

İngiltere’de, Türkiye ve Kıbrıs kökenli olmak üzere yadsınamayacak oranda Türk göçmen varlığının bulunduğunu belirten Çoştu, söz konusu bu Türk göçmenlerin faklı etnik, ideolojik, kültürel ve dinsel topluluklar halinde yaşamlarını devam ettirdiklerini ifade etti. İngiltere’de yaşayan Türk göçmenlerin, bu ülke kanunlarının kendilerine tanıdığı haklar çerçevesinde bir araya gelerek çeşitli kültürel, sosyal, eğitsel ve dini amaçlı birçok sivil örgütlenmeler tesis ettiklerini, bu sivil organizasyonlar vasıtasıyla, hem yaşanılan ülkeye entegrasyonun sağlanmasına, hem de grupsal birlikteliklerinin korunması ve devam ettirilmesi sürecinde karşılaştıkları sorunlara çözümler üretmeye çalıştıklarını belirtti. 

Konferans, slayt eşliğinde İngiltere’de yaşayan Türkler ve genel olarak ta İngiltere hakkında görsel bilgiler eşliğinde gerçekleştirildi.
HIZLI ERİŞİM

Instagram Youtube Twitter Facebook