Kazak Aydınları ve Din konulu konferans gerçekleşti.

Fakültemiz öğrenci kulüplerinden Mefkûre Kulübü organize ettiği Astana Avrasya Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Kenshilik Tyshkhanuly’nun katılımıyla “Kazak Aydınları ve Din" konulu konferans icra edildi.  

Fakültemiz öğretim üyelerinden Bilal Atik Hocamızın tilaveti ile başlayan program, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Abdullah Çolak'ın konuşması ile devam etti.

Sunuculuğunu Fakültemiz Yüksek Lisans öğrencilerinden Timur Nasuphan'ın üstlendiği konferansta sözü alan Tyshkhanuly 'dan satır araları:

1991 yılında bağımsızlığını kazanan Kazakistan o tarihe kadar Rusya'nın dayatmasıyla dini yaşayışından arındırılmaya zorlanmıştır. Öyle ki insanlar, çocukları sürülür yada öldürülür endişesi ile evlatlarına dini öğretmeye korkmuşlardır.

1926 yılında yazım dili olarak Latinceye 1929 yılında ise Kiril alfabesine geçirilerek halkımızı kültürel miraslarından uzaklaştırma amacı güttüler. Günümüzde evlatlarımıza baktığımız zaman geçmişine yabancı nesiller var etme projelerinin emareleri görülmektedir. Ancak Allaha hamdolsun ki 1991 yılında özgürlüğümüzü ve bağımsızlığımızı elimize alarak bu oyunları bir nevi bozmayı başardık. Ancak yeni nesil dini yaşayış ve algılayışta beynemazlık ve farkılık yaşadığını esef ile müşahede ediyoruz. Ancak ümidimiz hiç bir zaman kaybolmayacak. Siz Türk kardeşlerimiz ile el ele vererek ve resmi kurumlar ile görüşmelerimiz neticesi ile seneye yapmayı planladığımız öğrenci alış verişi ile bu kardeşlik bağlarını daha sıkılaştırmayı arzu ediyoruz.

Mezhepleşme ile ülkemizde tefrika çıkarmaya çalıştılar. Öyle ki 2000’li yılların başına değin etrafında 10 kişi toplayan bir cemaat kurabiliyordu. Ama hali hazırdaki hükümetimiz bunun önüne geçmek adına bu tür kurumlara olan denetimini artırdı.

Abay, Farabi, Maturidi, Ğılmani, Feyzullah Kari.... gibi münevverlerden bahseden Tişikanoğlu, münevverlerin hayatlarından, fikirlerinden ve gayelerinden misallemeler vererek gelecek nesillerimizin aynı sıkıntıyı yaşamamak adına gençlerimize bu aydınların tanıtılıp kültürlerine sarılmalarının elzem olduğunu ifade etti.

Batıya bakacağız diye boynumuz ağrıdı diyerek sözlerine devam eden Tişikanoğlu medeniyetin ve bilimin kendi kültürlerimizde zaten var olup bunu el birliği ile gün yüzüne çıkartmamız gerektiğini öğrencilere öğütledi.

"Hep dışını süsleme ile uğraşıyorsun, İçini süsleme ile uğraşmıyorsun"

 

2025 yılında Kazakistan devlet başkanının Türkiye Latincesine geçme muradını dile getiren Tişikanoğlu umuyorum böyle bir durumda birbirimizi anlayarak eserlerimizin paylaşılması bizi mutlu edecektir sözlerini ifade etti

Türkiye Diyanet Vakfına da değinen Tişikanoğlu ülkemizde birçok kitabın çevrilmesinde TDV'nin çok büyük bir payı olduğunu belirterek Türkiye Diyanet Vakfına ve Türk milletine teşekkür etti.

Fakülte Dekan Yardımcılarımız Doç. Dr. İsmail Bulut ve Prof. Dr. Süleyman Gezer’in hediye takdimi ve akabinde toplu fotoğraf çekimi ile konferans nihayete erdi.HIZLI ERİŞİM

instagram Youtube Twitter Facebook
Deprem Destek Hattı
Deprem Destek Hattı
Birim Yöneticilerimiz İle Görüşün
İlahiyat Fakültesi
İhsan HACIİSMAİLOĞLU
Çevrimiçi